''Παλικάρι'' η Εθνική μας με δέκα ψυχωμένους καμικάζι από το 38' πήρε τον πρώτο της βαθμό στο 0-0 με την Ιαπωνία - Όλα ανοιχτά ακόμα στον όμιλο! (φωτό - βίντεο)

Με μια εξαιρετική εμφάνιση που θύμιζε Euro 2004, η Ελλάδα μπορεί να μην κέρδισε την Ιαπωνία (0-0), αλλά πήρε έναν πολύτιμο βαθμό στο «Ντας Ντούνας» της Νατάλ που ίσως αποδειχθεί «χρυσάφι». Η Εθνική έπαιζε από το 38΄ με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Κατσουράνη, και με τον Μήτρογλου εκτός λόγω τραυματισμού. Κορυφαίοι για την ομάδα του Σάντος ο Καρνέζης που έσωσε την Εθνική σε πολλές περιπτώσεις, ο Μανωλάς, ο Μανιάτης, ο Παπασταθόπουλος αλλά και ο Καραγκούνης. Πάντως, από τη στιγμή που η Εθνική έμεινε με έναν παίκτη λιγότερο εξ αιτίας της αποβολής του Κατσουράνη, δεν υπήρξε ποδοσφαιριστής που να υστέρησε.

Η ελπίδα για πρόκριση υπάρχει, αρκεί στο φινάλε του 3ου ομίλου η «γαλανόλευκη» να νικήσει την Ακτή Ελεφαντοστού και η Ιαπωνία να μη πάρει τους τρεις βαθμούς από την αδιάφορη πλέον Κολομβία, η οποία μετά την τελευταία νίκη της προκρίθηκε και μαθηματικά.

Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεων

90' Εκτέλεση φάουλ του Έντο, διώχνει ο Καρνέζης

89' Κίτρινη κάρτα στον Τοροσίδη

88' Σουτ από τον Χολέμπας, ο Καβασίμα αποκρούει

81' Ευκαιρία για την Εθνική, με κόρνερ του Καραγκούνη, όμως με κεφαλιά του Σαμαρά η μπάλα καταλήγει άουτ

80' Αλλαγή για την Ελλάδα με τον Σαλπιγγίδη στη θέση του Κονέ

77' Δυνατό σουτ του Οκούμπο αλλά απομακρύνει ο Καρνέζης

71' Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Ιαπωνία. Ο Παπασταθόπουλος δεν μπόρεσε να διώξει και ο Ουτσίντα έστειλε τη μπάλα δίπλα απ' το δοκάρι του Καρνέζη

68' Πρώτη σοβαρή απειλή για την Ελλάδα. Ο Οκούμπο στο δεύτερο δοκάρι δεν κατάφερε το γκολ

60' Η καλύτερη στιγμή της Εθνικής με τρια κόρνερ, τα οποία όμως κανένα δεν κατέληξε σε γκολ

54' Κίτρινη κάρτα στον Σαμαρά

51' Φαουλ από τον Εντο και η μπάλα καταλήγει άουτ

45+2' Τέλος πρώτου ημιχρόνου με 0-0

41' Δεύτερη αλλαγή για την Ελλάδα. Ο Καραγκούνης στη θέση του Φετφατζίδη

40΄ Μεγάλη ευκαιρία για την Ελλάδα. Δυνατό σουτ του Τοροσίδη, διώχνει δύσκολα ο Καβασίμα σε κόρνερ

38' Δεύτερη κίτρινη στον Κατσουράνη και αποβολή

35' Αλλαγή για την Ελλάδα. Ο Γκέκας στη θέση του Μήτρογλου

30' Στο έδαφος ο Μήτρογλου με τραυματισμό

28' Καλό φάουλ του Χόντα, ο Καρνέζης διώχνει

27' Κίτρινη στον Κατσουράνη για φάουλ

27' Ευκαιρία για την Εθνική με τον Μανιάτη

20' Το πρώτο 20λεπτο ολοκληρώνεται με 0-0

12' Κίτρινη κάρτα στον Χασέμπε και φάουλ για την Εθνική

11' Πολύ καλή ευκαιρία για την Εθνική.Ο Κονέ έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, όμως μπλόκαρε ο Καβασίμα.

4' Καλή στιγμή για την Εθνική από τον Μήτρογλου, ο οποίος όμως δεν κατάφερε να πιάσει το σουτ όπως ήθελε

2' Επικίνδυνη αντεπίθεση για την Ιαπωνία στα πρώτα δύο λεπτά. Ο Οκούμπο έσπασε στον Γιαμαγκούτσι αλλά το σουτ του ευτυχώς εξουδετερώθηκε από τους Ελληνες αμυντικούς.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Με δύο αλλαγές στην 11άδα, τον Γιάννη Φετφατζίδη στη θέση του Σαλπιγγίδη και τον Κώστα Μήτρογλου στη θέση του Γκέκα, ο Σάντος θέλησε να «φρεσκάρει» την ομάδα. Ο Μήτρογλου ωστόσο αποχώρησε νωρίς, στο 35' λόγω τραυματισμού.

Ελλάδα (Φερνάντο Σάντος): Καρνέζης, Χολέμπας, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Τοροσίδης, Μανιάτης, Κατσουράνης, Κονέ, Φετφατζίδης, Σαμαράς, Μήτρογλου

Στον πάγκο: Τζαβέλλας, Μόρας, Τζιόλης, Καραγκούνης, Βύντρα, Γλύκος, Καπίνο, Σαλπιγγίδης, Χριστοδουλόπουλος, Γκέκας Σάμαρης, Ταχτσίδης

Ιαπωνία (Αλμπέρο Τζακερόνι): Καβασίμα, Ουτσίντα, Γιοσίντα, Κόνο, Ναγκατόμο, Γιαμαγκούτσι, Χασέμπε, Οκαζάκι, Χόντα, Οκούμπο, Οσάκο
Στον πάγκο: Σακάι, Μορισίτζε, Εντό, Κιγιοτάκε, Καγκάβα, Κακιτάνι, Νισικάβα, Αογιάμα, Ινόα, Σαΐτο, Σακάι, Γκόντα